BIBLOTEKA Kulture

Piktura e Caravaggio ne shitet para se te dale ne ankand!

Piktura “Giuditta e Oloferne”, e mjeshtrit të madh italian Caravaggio, që pritej të dilte në ankand të enjten në Tuluzë, iu dha me një marrëveshje të përbashkët një blerësi të huaj, njoftoi sot shtëpia e shitjeve “Labarbe”. “Piktura, e vlerësuar mes 100 dhe 150 milionë euro, do të largohet nga Franca”, thotë në një komunikatë […]

LifeStyle MAGAZINA

Motrat Lipa, Dua dhe Rina po ‘pushtojne’ tregun nderkombetar!

Motrat Lipa, Dua dhe Rina po “pushtojnë” botën. Dy motrat janë përfshirë në dy industri të ndryshme. Ndërsa Dua ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në tregun muzikor ndërkombëtar, Rina është në hapat e duhur në botën e modelimit. Së fundmi, u bë publik lajmi se Rina arriti të siguronte një marrëveshje si stiliste me Nasty […]

RECETA SHENDETI

Maska antike Japoneze qe heq rrudhat brenda 5 ditesh!

Në Japoni ekziston një traditë shumë e vjetër për përdorimin e orizit, jo vetëm në kuzhinë, por edhe për përdorim kozmetik, terapeutik dhe medicinal. Orizi përmban vitamina B, të cilat stimulojnë riparimin e qelizave dhe reduktojnë plakjen e parakohshme të lëkurës. Për më tepër, uji i orizit ka veti hidratuese dhe antioksiduese, të cilat përmirësojnë […]

Bota

Gjendja e te drejtave te grave ne Russi

Për dekada me radhë, politikanët sovjetikë e më pas rusë, janë mburrur se kanë lejuar që gratë të kenë mundësi të barabarta me burrat dhe mbrojtjen e tyre nga diskriminimi. Por statistikat tregojnë se në Rusi ka ende pabarazi të mëdha në pagë mes grave dhe burrave, transmeto DajaAL. Dhuna në familje është një tjetër […]

SHQIPERIA

LETRAT – Rama refuzon Meten per takim: Jam ne fushate, s’kam kohe…

Kur na ndajnë vetëm 4 ditë nga zgjedhjet vendore të 30 qershorit, Presidenti Meta bën një tjetër lëvizje. Përmes një letre që Presidenca i ka dërguar Kryeministrisë, Kreu i Shtetit Ilir Meta e fton kryeministrin Rama nesër në një takim. Lajmin e bën të ditur kryeministri Rama, i cili ka publikuar në Twitter përgjigjen refuzuese: […]