RECETA SHENDETI

Maska antike Japoneze qe heq rrudhat brenda 5 ditesh!

Në Japoni ekziston një traditë shumë e vjetër për përdorimin e orizit, jo vetëm në kuzhinë, por edhe për përdorim kozmetik, terapeutik dhe medicinal.

Orizi përmban vitamina B, të cilat stimulojnë riparimin e qelizave dhe reduktojnë plakjen e parakohshme të lëkurës. Për më tepër, uji i orizit ka veti hidratuese dhe antioksiduese, të cilat përmirësojnë aftësinë e lëkurës për të thithur rrezet UV.

Për të mbajtur lëkurën të freskët dhe plot vitalitet, ju mund të përgatisni një maskë natyrale, e përdorur nga gratë japoneze për qindra vjet për të përmirësuar pamjen e fytyrës.

Përbërësit: 3 lugë oriz i bardhë, 1 lugë gjelle qumësht dhe 1 lugë gjelle mjaltë.

Ziejeni orizin plotësisht. Kullojeni atë, vendosni mënjanë ujin e gatimit dhe përzieni orizin me qumësht dhe mjaltë, përziejeni në mënyrë që të gjithë përbërësit të lidhen mirë më njëri- tjetrin.

Pas larjes së fytyrës, aplikoni kremin përhapeni mbi gjithë sipërfaqen e saj dhe lëreni të veprojë për 30 minuta. Në fund shpëlajeni fytyrën me ujin që ziet orizin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *