Akuzat e Ramës, Meta: Thirrja e Stresit i rrëzoi gjysmën e qeverisë, unë isha në Presidencë me Covid

Nga Vlora gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët presidenti Ilir Meta e ka cilësuar si një tension artificial situatën e përplasjes me qeverisë dhe Albcontrol.

Presidenti i bëri thirrje kryeministrit dhe përfaqësuesve të ambasadave që të ulen për të zgjidhur situatën.

Gjithashtu kreu i shtetit e ka cilësuar si të marrë kryeministrin Rama, ndërsa ka sjellë në vëmendje akuzat e këtij të fundit për protestën që shpërtheu pas vrasjes së të riut Klodian Rasha. Gjatë asaj kohe Rama akuzoi presidentin si organizator, ndërsa Meta tha sot se në atë periudhë ishte me Covid.

“I gjithë ky tension është artifiacial është marrëzi. Ftoj kryeministrin, ministren, kontrollorët, ftoj përfaqësues të ambasadave të BE si president të zhvillojmë një çdo moment konferencë online që ti japim zgjidhje

Është një situatë që vetëm një i marrë mund t’ja bëjë vendit të tij. Persona të papërgjegjmëri që i motivon për dhunë vranë të riun Klodian Rasha kur Stresi me një thirrje i rrëzoi gjysmën e qeverisë, dhe më akuzonte mu. Unë isha në Presidencë me Covid. Jam mësuar me gjithë këto lloj akuzash. Kjo është një shaka e rëndë. Nuk mendoj se kontrollorët kanë të drejtë 100%, por të drejtë për zgjidhje kanë. Cfarë është kjo arrogancë,” tha Meta.

The post Akuzat e Ramës, Meta: Thirrja e Stresit i rrëzoi gjysmën e qeverisë, unë isha në Presidencë me Covid appeared first on Abc News.