Bota sipas Ronald Reagan

Bota sipas Ronald Reagan

- in Global
122
0

Joe Biden, Kamala Harris dhe spektri i Thomas Jefferson
Joe Biden është (mbase) fituesi, çfarë na pret? Luftëra të reja me shpejtësi të plotë në emër të paqes dhe demokracisë? Dhe me Kinën, Rusinë dhe Bashkimin Evropian?

Në prag të Krishtlindjeve të 1780, presidenti i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara, Thomas Jefferson , duke i shkruar një letër një shoku, një George Rogers Clark, i referohet shtetit të porsalindur me një term që do të hynte dhe do të bënte histori : perandoria e liria (Perandoria e Lirisë) . Sipas Jefferson, mendimi i të cilit do të lindte shkollën e mendimit të të ashtuquajturit internacionalizëm liberal , Shtetet e Bashkuara kishin të drejtën dhe detyrën të zgjeronin vlerat e tyre, sistemin shoqëror dhe modelin politik në të gjithë botën, si në thelb superiore dhe frymëzuar nga drita hyjnore.

Ronald Reagan:

Jefferson do të kishte bërë shkollë, sepse në emër të internacionalizmit liberal dhe konceptimit mesianik të Shteteve të Bashkuara si një perandori e lirisë, katechon në luftë shumëvjeçare kundër forcave të së keqes, fushatat ekspansioniste do të ishin justifikuar së pari në oborrin e shtëpisë, Amerikën Latine, dhe pastaj në pjesën tjetër të botës. Woodrow Wilson, për shembull, legjitimoi ndërhyrjen e SHBA në Luftën e Parë Botërore duke iu referuar mendimit të Jefferson: jo Uashingtoni në anën e Triple Antantës, por Uashingtoni kundër civilizimit dekadent Evropian, luftarak dhe vendit të autokracive. Vetë Lufta e Ftohtë u zhvillua në emër të Jefferson, siç na kujtoi Ronald Reagan duke riemëruar Bashkimin Sovjetik Perandorinë e Keqe kur fliste në një takim të Shoqatës Kombëtare të Ungjillorëve në 1983.

Lufta e George W. Bush kundër terrorit u zhvillua në emër të kësaj lufte të supozuar midis forcave të së mirës, ​​të përfaqësuar dhe të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, dhe forcave të së keqes, duke mishëruar kësaj here Osama bin Laden. Wilson, Reagan dhe Bush: një internacionalist liberal dhe dy realistë që i përgjigjen të drejtës fetare; njerëz jashtëzakonisht të ndryshëm, të udhëhequr nga botëkuptime të ndryshme, por që luftuan në emër të atij koncepti tre shekullor. Mbase së shpejti një president tjetër mund të shtohet në listë: Joe Biden .

Biden, i njohur për të qenë nënkryetar i Barack Hussein Obama nga 2008 në 2016, është një ndërkombëtarist i zjarrtë dhe i vendosur i trainuar në Komitetin e Punëve të Jashtme të Senatit, një demokrat i vjetër, hyrja e të cilit në Kongres daton në 1973. Gjatë gjithë karrierës së tij politika dyzet vjeçare Biden kundërshtoi një luftë të vetme, atë të Gjirit të George HW Bush, dhe jo për arsye humanitare: ai kishte frikë se konflikti mund të shtrihej në Izrael , gjithashtu në dritën e paparashikueshmërisë së Saddam Hussein.

Biden mbahet mend për rolin e tij gjatë epokës së Obamës, por vështirë se dikush e di për rolin e tij gjatë epokës së Klintonit: ai ishte ai i cili, përmes lobimit të brendshëm dhe ndërkombëtar, arriti të bindë presidentin e atëhershëm demokrat për ndërhyni në luftërat Jugosllave. Klinton , i vendosur fillimisht në pozicione pro-bimore, u bind më pas nga Biden për të mbështetur bllokun boshnjak-shqiptar , si me para ashtu edhe duke i dhënë dritën jeshile ardhjes së xhihadistëve nga e gjithë bota myslimane. Archenemy i Sllobodan Millosheviç , konsiderohet mishërimi i gjithçkaje që internacionalistët liberalë urrejnë dhe sprapsin, Biden mbahet mend nga ata që jetuan dhe dinin vitet 90 për akuzimin e tij si një “kriminel lufte i mallkuar ”dhe u zotua t’i japë fund aspiratave hegjemoniste të Serbisë në Ballkanin Perëndimor. Në përputhje me pikën e mësipërme, Biden bindi një Klinton me mëshirën e plotë të Komisionit të Punëve të Jashtme të Senatit për të zgjatur konfliktin dhe presionin mbi Beogradin përmes ndërhyrjes ushtarake të Aleancës Atlantike.

EurasiaReview, jo në të vërtetë një sit antiamerikan, duke qenë portali ku shkruajnë skifterët e kalibrit të Paul Goble, kujton Biden si ” një nga arkitektët kryesorë të Luftës së Bosnjës në administratën e Klintonit në vitet nëntëdhjetë “.  “Një nga arkitektët kryesorë të luftës në Bosnjë të administratës së Klintonit në vitet 1990”.

Ardhja e një realisti fetar të djathtë si George W. Bush u mirëprit nga Biden, një mbështetës i madh i luftës kundër terrorit dhe, mbi të gjitha, i nevojës për të eleminuar Saddam Hussein si një “kërcënim për sigurinë kombëtare”. Biden ishte ndër ata që ishin më të përkushtuar për të plagjiarizuar opinionin publik amerikan dhe perëndimor me historinë, e zbuluar më vonë se ishte mashtruese, e armëve të shkatërrimit në masë të mbajtura në arsenalet e Irakut.

Biden u zgjodh nga Obama në dritën e këtij planprogrami të gjatë dhe të suksesshëm, dhe mundësia për të qenë zëvendës i një presidenti që votoi me të vërtetë për internacionalizmin liberal, në kundërshtim me ngurrimin e Bill Clinton, ka prodhuar një fluks ndryshimesh të regjimit, luftëra për revolucione proxy dhe ngjyrash nëpër botë. Për ata me pak kujtesë historike, vijojnë veprimet kryesore të dyshes Obama-Biden nga 2008 në 2016:

• Roli i drejtpërdrejtë në lindjen e burimeve arabe që tronditën rajonin e Lindjes së Mesme dhe Afrikën Veriore , duke çuar në rënien e regjimeve të pakëndshme në Tunizi dhe Egjipt.

• Ndryshimi i regjimit në Libi përfundoi me vdekjen e Muammar Gaddafi dhe shndërrimin e aleatit më të çmuar italian në një shtet të dështuar, një vend konkurrence midis një mori fuqish dhe një vendi pushtimi për komandantët e luftës, krimin e organizuar, trafikantët e qenieve njerëzore dhe organizatat terroriste.

• Instrumentalizimi i terrorizmit islamik për të eksportuar burimet arabe në Siri me qëllim përmbysjen e qeverisë së Bashar al Assad.

• Pika e mësipërme ka favorizuar zgjerimin e Shtetit Islamik, i lejuar të rritet, të prosperojë dhe të shumohet në të gjithë Siraq me shpresën se kjo do të lehtësonte punën e ndryshimit të regjimit në Siri.

• Larg nga arritja e këtij qëllimi, Shteti Islamik ka zbuluar se është Frankenstein klasik: i tërbuar si kundër Sirisë ashtu edhe kundër Evropës.

• Revolucioni me ngjyra në Ukrainë.

• Fillimi i një lufte të re të ftohtë me Rusinë, e bërë e qartë nga Euromaidan dhe futja e një regjimi sanksionues.

• Fillimi i luftërave të tubacionit me anulimin e Rrjedhës së Jugut.

• Drita jeshile për përdorimin masiv të dronëve si mjet kryesor në luftën kundër terrorizmit, rezulton: mesatarisht një civil i vrarë në ditë, rritje eksponenciale e viktimave të kolateralit (d.m.th. të pafajshëm) të luftës kundër terrorit në Jemen, Pakistan dhe Afganistan.

Çfarë të presësh, në këtë pikë, nga dyshja Biden-Harris ? Pasi të kemi përshkruar dhe përshkruar tashmë premisat, kjo mund të ndodhë:
• Presion në rritje ndaj Rusisë , e konsideruar nga Biden kërcënimi i parë për sigurinë kombëtare të SHBA.

• Fundi i dialogut me Korenë e Veriut, kthimi në strategjinë e presionit maksimal dhe rrezikut të krizave serioze me Rusinë dhe Kinën.

• Fillimi i një fushate ndërkombëtare kundër forcave të konservatorizmit të krahut të djathtë që i përkasin të ashtuquajturës botë populiste-sovrane: Rexhep Tajip Erdogan, Viktor Orban, Jair Bolsonaro dhe Mateusz Morawiecki tashmë janë paralajmëruar. Biden tashmë ka njoftuar se do të promovojë vlerat e botës së lirë përreth planetit dhe do të organizojë një Samit Global të Demokracisë për këtë qëllim.

• Vazhdimi i vijës së ashpër kundër Kinës, megjithëse në një mënyrë më pak të dukshme dhe mjekësore: nuk ka kthim prapa nga rruga e inauguruar nga Trump.

• Paqëndrueshmëri më e madhe në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut për shkak të partneritetit tradicional midis Partisë Demokratike dhe Islamit radikal, ky i fundit u përdor si një levë për presionin ndaj qeverive të pakëndshme. Nuk është rastësi që Vëllazëria Myslimane tashmë e ka uruar Bajden.

• Irani i panjohur : Biden mund të vazhdojë vijën e dialogut të Obamës ose të ndikohet nga Harris, e cila deklaroi se nuk përjashtonte një rekurs për bombardimin parandalues ​​të impianteve bërthamore (si në Teheran dhe Pyongyang )

• Siria: Biden dhe Harris vazhdojnë ta konsiderojnë Asadin një uzurpues dhe e kanë kritikuar Trumpin për lirimin e kontrollit të tij në vend, duke lejuar Rusinë dhe Iranin të kthejnë rrjedhën e konfliktit dhe, mbi të gjitha, të bindin Turqinë të ndryshojë anën.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may also like

Nga 19 janari në Milano do të ndalohet pirja e duhanit në natyrë: rregullorja

Milani nga 19 janari bëhet (pjesërisht) pa pirjen