Home / Shqiperia

Shqiperia

Greqia në ‘zi’, ndërron jetë në moshën 96-vjeçare kompozitori i famshëm, Mikis Theodorakis

GREQI Kompozitori i famshëm i Greqisë, Mikis Theodorakis ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare. Arti grek sot është në zi për një nga figurat më të rëndësishme të saj. Theodorakis ka kompozuar muzika të të gjitha llojeve nga operat, simfonitë, balet, oratorio e kor kishtar deri tek teatri, kinemaja, këngë …

Read More »

Vidhet Katedralja “Ringjallja e Krishtit” në Korçë, autorët marrin lekët e dy arkave

Katedralja “Ringjallja e Krishtit” në Korçë ka rënë pre e grabitjes, gjatë natës së kaluar. Lajmi bëhet i ditur për “BalkanWeb” nga gazetarja Lorena Kodra, e cila raporton se është vjedhur një sasi e vogël lekësh në arkat e Katedrales. Burime bëjnë me dije për gazetaren Kodra se dyshohet që …

Read More »

Martesë në mbi 6.500 metra lartësi, çifti bolivian realizon një ceremoni përrallore (VIDEO)

Johny Pacheko dhe Haidi Pako, një çift nga Bolivia, i thanë “po” njëri-tjetrit në një ceremoni të zhvilluar në malin Ilimani. Dyshja kishin pasur fat sa i përket motit, pasi që dielli dhe temperaturat e larta e bën ceremoninë martesore në maje të malit më të veçantë. E për një …

Read More »

Greqia ‘zgjohet’ me tërmet, lëkundja me magnitudë 4 të shkallës Rihter afër Athinës

GREQI Greqia është zgjuar me tërmet ditën e sotme. Lëkundja me magnitudë 4 të shkallës Rihter u regjistrua në Thebes, afër Thivës. Lëkundja u ndie deri në Athinë e cila ndodhet 70 kilometër larg epiqendrës së tërmetit. Nuk raportohet për dëme nga ky tërmet i orëve të para të mëngjesit. …

Read More »

Policia aksion në Durrës, goditen 4 raste të trafikut të drogës dhe lojërave të fatit, 8 të arrestuar dhe 2 në kërkim

Policia e Durrësit ka arrestuar në flagrancë 8 shtetas dhe ka shpallur në kërkim 2 shtetas të tjerë, pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale. SIpas bluve të Durrësit, gjatë aksionit, janë goditur dy raste të shpërndarjes së lëndëve narkotike dhe 2 raste të organizimit të lotarive të palejuara. Njoftimi i policisë: …

Read More »

Nga filiali i bankës te marketi e kompania celulare, arrestohet hajduti i rrezikshëm në Burrel

Policia e Matit ka finalizuar operacionin “Filiali”, duke arrestuar një 33-vjeçar të shpallur në kërkim për vjedhje. Në pranga ka rënë shtetasi B. (M). Gj., 33 vjeç, banues në Burrel, i cili dyshohet se është autori i 3 vjedhjeve të ndodhura më parë. Njoftimi i policisë: Në vijim të punës …

Read More »

Ligji “agjent i huaj”, Rusia nuk ndal goditjet ndaj mediave kritike e të pavarura

Që nga 31 gushti, faqja elektronike e Ministrisë së Drejtësisë radhit 43 media dhe gazetarë dhe 76 grupe të shoqërisë civile si “agjentë të huaj”. 46 grupe të tjera janë quajtur “organizata të padëshiruara”. Lista përfshin media të mëdha dhe gazetarë të shquar rusë që kanë hetuar Presidentin Vladimir Putin …

Read More »

“Është i varur ndaj pornografisë”, 57-vjeçarja tregon mesazhet tronditëse që i gjeti bashkëshortit në telefon. Ja çfarë i dërgonte ai koleges së tij

Një 57-vjeçare tregon se bashkëshorti i saj është i varur ndaj pornografisë. Ndonëse kanë 30 vite të martuar, ai flet me gra të tjera, të cilave u dërgon foto e video topless. Rasti i fundit ishte me një kolege të tij. 57-vjeçarja tregon për “Dear Deidre” të “The Sun” se …

Read More »

Mbërrijnë në vendin tonë edhe 37 shtetas afganë, akomodohen në Qytet Studenti

Te tjerë shtetas afgane kanë mbërritur në vendin tonë. Ministria e Jashtme njofton se kanë ardhur në orët e para të mëngjesit edhe 37 afgane, te cilët janë akomoduar në Qytet Studenti, për t’u transferuar në vijim në struktura hoteliere në bregdet. “Në orët e para të mëngjesit sot kanë …

Read More »

Bes Kallaku dhe Xhensila Myrtezaj festojnë përvjetorin e martesës, urimi i veçantë i humoristit

Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku janë dy nga çiftet më të njohura në showbizin shqiptar. Dyshja janë në një lidhje prej vitesh, por në vitin 2017 vendosën të kurorëzonin me martesë dashurinë e tyre. Dje, dyshja kanë festuar përvjetorin e martesës dhe nuk ka uruar urimi i Besit për partneren. …

Read More »