Lisa Montgomery, gruaja e pare qe ekzekutohet ne SHBA pas gati 70 vitesh

Lisa Montgomery, gruaja e pare qe ekzekutohet ne SHBA pas gati 70 vitesh

- in Bibloteka
38
0
Lisa Montgomery, 52, e lindur në Kansas, u përgjigj me një fjalë kur një grua ekzekutuese e pyeti nëse kishte ndonjë gjë për të thënë para se të vritej në Terre Haute, Indiana, për vrasjen e Bobbie Jo Stinnett

Duke refuzuar të jepte fjalët e fundit, Lisa Montgomery u përgjigj ‘jo’ me një zë të qetë dhe të mbytur kur e pyeten nëse donte të thoshte diçka pak para vdekjes së saj. Montgomery, e vetmja grua në rendin e vdekjes federale, vdiq në 1:30 të mëngjesit (koha lokale) pasi mori injeksionin vdekjeprurës në kompleksin federal të burgjeve në Terre Haute, Indiana. Ajo u dënua me vdekje pasi vrau 23-vjeçaren Bobbie Jo Stinnett, atëherë tetë muaj shtatzënë, në shtëpinë e mamasë në Skidmore, Misuri, në 2004. Montgomery gjithashtu preu foshnjën e palindur të viktimës dhe u përpoq të kalonte fëmijën, i cili është ende gjallë, si të sajin, megjithatë ajo u arrestua pak më vonë. Ajo është bërë gruaja e parë që ekzekutohet në Shtetet e Bashkuara për gati 70 vjet.

Refuzimi i saj për të dhënë ndonjë fjalë të fundit ishte në kontrast me dy ekzekutimet e fundit në SH.B.A. Alfred Bourgeois – personi i fundit që u ekzekutua para Montgomery – mohoi torturimin dhe vrasjen e vajzës së tij. Pak para ekzekutimit të tij më 11 dhjetor, 56-vjeçari tha: “Unë i lutem Zotit të falë të gjithë ata që komplotuan dhe planifikuan kundër meje, dhe mbollën prova të rreme. Unë nuk e bëra këtë krim.” Vrasësi i dënuar Brandon Bernard, i cili u ekzekutua një ditë më parë Bourgeois, përdori fjalët e tij të fundit për t’u kërkuar falje familjeve të viktimës së tij. Një gjykatës shtyu ekzekutimin e Montgomery për arsye të shëndetit mendor vetëm disa orë para se ajo duhej të merrte injeksionin vdekjeprurës dje.

Sidoqoftë, Gjykata e Lartë e Sh.B.A e rrëzoi këtë vendim, me përfaqësuesit ligjorë të vrasësit që kritikuan vendimin. Kelley Henry, avokati i Montgomery, e quajti ekzekutimin në pritje të paligjshëm dhe të panevojshëm të pushtetit autoritar”. “Dëshira për gjak e një administrate të dështuar ishte në shfaqje të plotë sonte,” tha zonja Henry. “Të gjithë ata që morën pjesë në ekzekutimin e Lisa Montgomery duhet të ndiejnë turp.

Montgomery u kishte thënë të tjerëve se ishte shtatzënë para vrasjes, pavarësisht se ishte sterilizuar në një operacion të cilin ajo pretendoi se ishte nën presion nga mamaja e saj. Ish-burri i saj paraqiti kujdestarinë e dy prej fëmijëve të saj para vrasjes dhe kërcënoi të zbulonte gënjeshtrat e saj të shtatzënisë. Gjyqi i saj dëgjoi se ajo kishte nevojë për një fëmijë për të mbështetur pretendimet e saj. Ajo u shpall fajtore nga një juri në 2007 dhe u dënua me vdekje.

Avokatët e Montgomery kërkuan butësinë e Trump javën e kaluar, duke thënë se ajo e kreu krimin e saj pas një fëmijërie në të cilën ajo u abuzua dhe u përdhunua vazhdimisht nga njerku i saj dhe miqtë e tij, dhe kështu që në vend të kësaj duhet të përballen me burgim të përjetshëm.

Ishte një nga tre ekzekutimet që Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. kishte planifikuar për javën e fundit të plotë të administratës së Presidentit Donald Trump.

Dy ekzekutime të tjera të planifikuara për të Enjten dhe të Premten janë vonuar, tani për tani të paktën, nga një gjykatës federal në Uashington, për t’i lejuar ata të rikuperohen nga Covid-19.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may also like

E kupton pse nuk di si të të quaj? // Shkrim nga Brunilda Lala

Nuk di si të të quaj!Ti erdhe furishëm